Mis värk nende paroolidega on ja miks need nii ärritavad on?

CYBERS 19. juuni 2023

KüberCast kutsus endale külla Enn Heinsoo, kes arutleb koos Ronnie Jaanholdi ja Siim Pajusaarega, et mis värk nende paroolidega on – miks neid vaja on, miks neid nii palju on ja kuidas selles paroolimöllus ellu jääda. 

Võib öelda, et parool on saladus, mis koos teatud keskkonna kasutajanimega loob identiteedi konkreetse süsteemi ees. Identiteedist räägime mõni teine kord ja seekord keskendume ainult paroolidele, sest just see on teema, mis kõige rohkem närvirakke kulutab. 

Paroolidega kaasneb mitmeid erinevaid probleeme ja neid võib tegelikult loetlema jäädagi. Esiteks on kontosid ja paroole nii palju (juhul kui kasutad igal pool korduvalt ühte parooli, siis see siin on Sinu märguanne, et vaheta paroolid ära!), et neid ei jaksa hallata. Paroolide haldamiseks on erinevaid programme ja äppe, et isegi nendes navigeerimine on lõpuks paras peavalu. Paroolide pikkus, sümbolite kasutamine ja paroolide taaskasutamine viib uute probleemideni. Ehk nagu aru saate, on paroolide maailm täielik nõiaring, mis kunagi otsa ei saa. 

Inimestel on kombeks oma paroole taaskasutada ning samuti kiputakse sama parooli lihtsal moel varieerima. Eeldusel, et mingil kujul räsi on olemas, siis on 90% paroolidest võimalik häkkida kuue tunni või veel lühema ajaga. Näiteks kaheksast sümbolist koosnev parool muugitakse lahti tunniga. 

Selleks, et paroolimaailmas elu natukenegi kergem oleks, soovitab KüberCast võtta kasutusele paroolihalduri programmi ja paneb südamele, et on eriti hea kui Sa kasutajana kõiki oma paroole ise ei tea.  

Kui tänasest episoodist endaga midagi veel igapäevaellu kaasa võtta, siis selleks on parooli elementaarsete hügieenireeglite järgimine.  

 

  • Korduvkasutatavad paroolid ja sama parooli varieerimine on no-go 
  • Kui suudad parooli meelde jätta, pole see hea parool
  • Ära lase süsteemil paroolivahetust meelde tuletada, vaid vaheta parooli sagedamini 
  • Parool peab olema vähemalt 15 sümbolit pikk 
  • Võta kasutusele MFA

Ennu, Siimu ja Ronnie mõtteid paroolidest kuula SIIT! 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Viimased postitused

4. juuni 2024

Küberturvalisus tootmisettevõttes – väljakutsed ja õppetunnid Hanza Grupi näitel

Kiirelt areneval digiajastul seisab tootmissektor silmitsi üha suurema hulga küberjulgeoleku ohtudega. Rahvusvaheliste ning keerukate operatsioonidega ettevõtted peavad need ohud juba eos maandama, et kaitsta kriitilist infrastruktuuri. Loe blogist ja kuula saadet, kuidas Hanza Grupp sellele kõigele lähenenud on.

Loe edasi
3. juuni 2024

Märgiline sündmus küberturbes: CYBERS on ametlikult osa NEVERHACK grupist

CYBERS ühines Euroopa juhtiva küberjulgeoleku kontserniga NEVERHACK SAS, et tugevdada turupositsiooni, laiendada haaret ja pakkuda klientidele lisaväärtust.

Loe edasi
21. märts 2024

Teenusedisain ja küberturvalisus käsikäes: Tänapäeva digitaalsete lahenduste alustalad

Tänapäeva kiiresti arenevas digimaailmas on ettevõtete edu võti pakkuda mitte ainult innovaatilisi, vaid ka turvalisi teenuseid. KüberCASTi viimases osas jagas Andres Kostiv, teenusedisaini ja kasutajakogemuse ekspert, olulisi teadmisi ja näpunäiteid, kuidas integreerida küberturvalisus teenusedisaini, et luua kliendikeskseid ja turvalisi digilahendusi.

Loe edasi